athlete face

marco pistolesi

Wingsuit Skydiving

„Dlaczego myślicie, że ryzykuję? To jeden z wielkich mitów dotyczących mojego sportu. Skoki spadochronowe nie są niebezpieczne, nie bardziej od jazdy rowerem czy samochodem”.

O mnie

Uprawiam wingsuit
Urodziłem się w Treviso w 1979 r.
Mieszkam w Treviso

Athlete Main Picture

Mój sport

Wingsuit, czyli kombinezon ze skrzydłami, to specjalny rodzaj kombinezonu do skoków, który zwiększa powierzchnię ciała skoczka, nadając mu kształt płata i umożliwiając przezwyciężenie siły grawitacji i opadanie lotem szybowym. W odróżnieniu od swobodnego spadania ze średnią prędkością ok. 200 km/h, podczas spadania w kombinezonie dochodzi do przekształcenia energii poprzez zwiększenie prędkości poziomej do ok. 150 km/h i zmniejszenia pionowej prędkości opadania aż do ok. 40 km/h. Dodatkowo kombinezon umożliwia również wznoszenie się.

Sport ten został dopiero niedawno uznany za dyscyplinę skoków spadochronowych i stale się rozwija.

Kombinezon ten służy również do skoków z urwisk górskich, które nie są nazywane skokami spadochronowymi, ale angielskim terminem BASE jumping. Nie należy mylić tych dwóch dyscyplin, które mimo wykorzystania tego samego kombinezonu, znacznie się od siebie różnią — spadochroniarstwo jest dyscypliną lotnictwa, zarządzaną i kontrolowaną przez te same instytucje, które zarządzają lotami rejsowymi.

„Zamiłowanie do tego sportu zrodziło się dokładnie w chwili, gdy zdałem sobie sprawę, że mogę naprawdę pilotować swoje ciało w powietrzu. Wcześniej byłem pilotem samolotów i nie patrzyłem wtedy na niebo tymi samymi oczami, z takim samym zachwytem i zrozumieniem, z jakimi robię to wciąż dzisiaj, po 14 latach skoków. Wingsuit nauczył mnie marzyć na nowo”.

2016

3. miejsce w Mistrzostwach Włoch

2015

3. miejsce w PPC Cup na Węgrzech

2015

4 rekordy Włoch i 1 rekord Europy

Moje najbliższe plany

24 | 09

Reggio Emilia, rekord Włoch w skokach grupowych

02 | 11

Floryda, 1. Mistrzostwa Świata

Newsletter Sign

Zapisz się na newsletter

Twoje dane nie będą przekazywane osobom trzecim